Současnost
Městys Hustopeče nad Bečvou leží v nejvýchodnějším výběžku Olomouckého kraje, na půli cesty mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím, na pravém břehu řeky Bečvy v nadmořské výšce 275 m.
Městysem prochází mezinárodní silnice I/35 E442 a hlavní železniční trať č. 280 Hranice na Moravě - Púchov (SK).
Městys se skládá ze čtyř částí, Poruby , Vysoké , Hranických Louček a vlastních Hustopeč nad Bečvou. Celková rozloha všech jeho katastrální území má rozlohu 24 km2.
V současné době žije v městysi Hustopeče nad Bečvou cca 1.750 obyvatel.
V roce 2019 vykazoval městys třiprocentní míru nezaměstnanosti. Nejvíce pracovních příležitostí nalézají obyvatelé městyse u firem E-Technik, a.s., IPG s.r.o. Milotice nad Bečvou , Elektron ETTO, s.r.o. (eletrotechnická výroba) a VÁHALA a spol. s r.o. (výroba a prodej masných a lahůdkářských výrobků). Část obyvatel pracuje v zemědělství. Přímo v Hustopečích nad Bečvou vybudovala na zelené louce farmu rodina Vladimíra Vahaly (výkrmna vepřů a rostlinná výroba cca 250 ha), v Porubě je rodinná farma Horníkových - Farma Zdeňka (skot a rostlinná výroba) a společnost Milotický hospodář, s.r.o. (šlechtitelský chov prasat a jejich výrkmna). Firma Lukrom plus, a.s. obhospodařuje převážnou část pozemků v katastru obce a provozuje velkokapacitní krávín a výkrmnu drůbeže.
Kromě dvojtřídní mateřské školy tu najdeme devítitřídní základní školu, kterou nyní navštěvuje přibližně 190 žáků včetně dětí z místních částí a ze sousedních obcí Milotice nad Bečvou a Špičky.
V budově zdravotního střediska ordinuje praktický lékař pro dospělé, zubař, ženský lékař a v přízemí budovy úřadu městyse je lékarna. V roce 2000 byl dokončen dům s pečovatelskou službou o kapacitě 24 lůžek.V prostorách budovy nově opravené mateřské školy se nachází místní knihovna, která zabezpečuje funkci MEIS.
V místních částech Hustopeče nad Bečvou, Poruba a Vysoká byla na konci devadesátých let provedena plynofikace.V roce 2006 byla v městysi Hustopeče nad Bečvou vybudováná splášková kanalizace a ČOV. V roce 2014 se podařilo vybudovat nový sběrný dvůr a víceúčelové tréningové hřiště u ZŠ.Od srpna 2018 se městys může pochlubit novou sportovní halou pro míčové sporty, která je pod správcovstvím ZŠ Hustopeče nad Bečvou.
Návštěvníky láká místní kulturní památka - renesanční zámek z roku 1596 s nekrásnějším arkádovým dvorem na Moravě. Dlouhodobě byl ve špatném technickém stavu a bez využití.Od roku 2005 probíhají restaurátorské práce pod dohledem NPÚ Olomouc a za poskytnutí finančních přispěvků MKČR a Olomouckého kraje.
Ještě v polovině 19. století byly Hustopeče obklopeny velkými rybníky a rybníkářství tu mělo obrovskou tradici. První zmínky o hustopečských rybnících pochází již z roku 1633. V 18. století však dochází k poklesu rybničního hospodářství a dnes, kdy na místech bývalých rybníků roste obilí, tvoří jejich "náhražku" celkem šest jezer, která vznikla po těžbě štěrkopísku.
Využívají se nejen k lovu ryb, ale i k rekreaci a k surfování.
Společenské organizace působící v městysi
- TJ SOKOL Hustopeče n.B.
- SDH Hustopeče n.B.
- SDH Vysoká
- SDH Poruba
- Český svaz včelařů Hustopeče n.B.
- Český červený kříž - MO Hustopeče n.B.
- Český zahradkářský svaz - ZO Hustopeče n.B.
- Český rybářský svaz - MO Hustopeče n.B.
- Myslivecké sdružení
- Dechová hudba Hustopeče n.B.
- Čtenářsko - pěvecký spolek
- Fotbalisté Vysoká
- Základní umělecká škola Hranice - detašované pracoviště Hustopeče n.B.
Znak městyse Hustopeče nad Bečvou
V červeno - modře polceném štítě stříbrná věž s rozšířeným kvádrovým soklem, červeným oknem, cimbuřím a kuželovou střechou se zlatou makovicí, provázená dvěma stříbrnými zavinutými střelami.
Vlajka městyse Hustopeče nad Bečvou
List tvoří tři vodorovné pruhy, červený, bílý a modrý, v poměru 2 : 1 : 1. V žerďové části červeného pruhu bílá zavinutá střela. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3