Příspěvek na živobytí
3. Pojmenování (název) životní situace
Příspěvek na živobytí
4. Základní informace k životní situaci
Příspěvek na živobytí je určen osobám, které se nachází v hmotné nouzi, jestliže jejich příjem a příjem společně posuzovaných osob po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
- Osoba, která je na území České republiky hlášena k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu nebo která má na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, a to pokud má bydliště na území České republiky.
- Osoba, které byl udělen azyl nebo doplňková ochrana podle zvláštního právního předpisu, a to pokud má bydliště na území České republiky.
- Cizinec bez trvalého pobytu na území České republiky, kterému tato práva zaručuje mezinárodní smlouva, a to pokud má bydliště na území České republiky.
- Občan členského státu Evropské unie, pokud je hlášen na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nevyplývá-li mu nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropských společenství, a to pokud má bydliště na území České republiky.
- Rodinný příslušník občana členského státu Evropské unie, pokud je hlášen na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nevyplývá-li mu nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropských společenství, a to pokud má bydliště na území České republiky.
- Cizinec, který je držitelem povolení k trvalému pobytu s přiznaným právním postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta Evropského společenství na území jiného členského státu Evropské unie, a jeho rodinný příslušník, pokud jim bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky podle zvláštního právního předpisu, a to pokud mají bydliště na území České republiky.
- V případě nezletilé osoby - zákonný zástupce nebo opatrovník.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Podáním žádosti o příspěvek na živobytí.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Obraťte se na Úřad práce České republiky - krajskou pobočku, resp. kontaktní pracoviště, podle místa vašeho trvalého pobytu.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Na úřadě je třeba předložit:
- vyplněný formulář žádosti o příspěvek na živobytí,
- průkaz totožnosti (u zletilých společně posuzovaných osob),
- rodný list dětí do 15 let,
- potvrzení o studiu (u nezaopatřených dětí od 15 do 26 let),
- doklady o výši příjmu žadatele a společně s ním posuzovaných osob v rozhodném období,
- doklad o tom, že byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení jsou užívány na základě smlouvy, rozhodnutí nebo jiného právního titulu,
- doklad o podlahové ploše bytu nebo jiného než obytného prostoru,
- doklady, na základě kterých je možné získat údaje potřebné k hodnocení standardů kvality bydlení stavby pro individuální či rodinnou rekreaci nebo jiného než obytného prostoru podle § 33b zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů,
- doklad o výši a úhradě nájemného, popř. o výši obdobných nákladů spojených s vlastnickou formou bydlení, družstevní formou bydlení nebo jinou než nájemní, družstevní nebo vlastnickou formou bydlení,
- doklad o výši pravidelných úhrad za služby bezprostředně spojené s užíváním bytu, jiného než obytného prostoru nebo ubytovacího zařízení a rozpis těchto služeb,
- doklad o výši úhrady za dodávku elektrické energie a plynu, příp. dalších druhů paliv, a rozpis těchto energií,
- doporučení odborného lékaře o nutnosti dietního stravování,
- doklad o plnění soudem stanovené vyživovací povinnosti vůči nezletilému dítěti, příp. o výši dluhu na výživném.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty jsou řešeny v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
- Ostatní společně posuzované osoby podle zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů.
- Orgán pomoci v hmotné nouzi může z okruhu společně posuzovaných osob vyloučit osobu, u které žadatel o dávku prokáže:
- že společně s ní neužívá byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení, nebo
- že ačkoliv společně s ní užívá byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení, nepodílí se s touto osobou na úhradě nákladů společných potřeb, je-li jinou osobou podle zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů.
- Orgán pomoci v hmotné nouzi určí v případě, že osobu lze posuzovat v rámci dvou či více okruhů společně posuzovaných osob, do kterého okruhu osoba patří, a to podle skutečného soužití osob.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
- Umožnit sociální šetření za účelem ověření všech skutečností uvedených v žádosti o příspěvek na živobytí.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
"Žádost o příspěvek na živobytí" můžete podat elektronicky, vlastníte-li certifikát pro elektronický podpis, prostřednictvím internetových stránek Integrovaného portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.
28. Popis byl naposledy aktualizován
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.